Rodzaje okapów kuchennych

Każdy kto przyrządza posiłki i spędza w kuchni sporą ilość czasu przyzna, że okap jest jej niezbędnym wyposażeniem. Docenić możemy go szczególnie wtedy, gdy kroimy cebulę, smażymy placki ziemniaczane, otwieramy słoik z bigosem lub robimy inną potrawę, która ma intensywny zapach. Bo rolą okapu kuchennego jest odprowadzenie niepożądanych zapachów, a także pary czy dymu. Tylko jaki okap wybrać, żeby być z niego maksymalnie zadowolonym? Przedstawimy dostępne w sprzedaży warianty. 

Poszczególne rodzaje okapów różnią się przede wszystkim wyglądem. Jeszcze do niedawna najbardziej popularne były okapy teleskopowe, ale ostatnio pojawiła się na rynku duża konkurencja. Choć nie oznacza to, że nagle okapy wysuwane zniknęły ze sklepów. Nic z tych rzeczy. A co więcej, wciąż są one chętnie wybierane. 

Okap kuchenny wysuwany czy tuba – co wybrać? 

Wybór okapu może być podyktowany między innymi wielkością kuchni. Przy małych metrażach, w których chcemy zagospodarować każdy centymetr – najlepiej jak się da, polecany jest okap kuchenny wysuwany. A to dlatego, że zajmuje on bardzo mało miejsca, montowany jest w meblach, a jedyna widoczna część to teleskopowa listwa. Taki model jest dyskretny i elegancki, pasujący do każdego stylu. Innym rozwiązaniem jest okap tuba przyścienny – montowany na ścianie, zajmujący dużo więcej miejsca i o wiele bardziej rzucający się w oczy. I to właśnie ten rodzaj okapów jest obecnie uważany za bardzo nowoczesny, wpisujący się w panujące trendy. Jeśli chodzi o kształty okapów przyściennych, to poza tubą, możemy wybrać też klasyczny kształt w literę „T” oraz prostokątne. W zależności od tego, jaką powierzchnię możemy przeznaczyć na okap przyścienny, to możemy wybierać spośród różnych szerokości od 40 cm do 150 cm. Ale na tym nie koniec, ponieważ wśród okapów kuchennych możemy jeszcze wyróżnić te wyspowe, narożne, sufitowe, a nawet blatowe. Tym samym każdy może dopasować idealne rozwiązanie do swojej kuchni. Jedno jest pewne, stylowa kuchnia nie może istnieć bez okapu, który jest niezwykle funkcjonalny i ma pochłaniać brzydkie zapachy oraz usuwać wilgoć.